Κροατία - Τουρκία 0-0

Η Κροατία απλά φρόντισε να συνεχίσει το εξαιρετικό σερί των εντός έδρας αγώνων (έχει μόλις 2 ήττες στα τελευταία 49 παιχνίδια), καθώς της έφτανε και με το παραπάνω το 3-0 της Πόλης.

H πρώτη και τελευταία ευκαιρία των φιλοξενούμενων για να διατηρήσουν ζωντανές τις ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης στα τελικά του EURO 2012 χάθηκε στο 10ο λεπτό, όταν ο Σαχίν σημάδεψε με σουτ το δοκάρι του Πλετικόσα και στην επαναφορά, ο τελευταίος απέκρουσε εντυπωσιακά την προσπάθεια του Ρίτσαρντς (Τούρκος με αγγλικές ρίζες).
Η Κροατία ισοφάρισε τις ευκαιρίες στο 36' με πρωταγωνιστή τον Μάριο Μάντζουκιτς. Ο επιθετικός της Βόλφσμπουργκ μπορεί να σκοράρει κατά ριπάς τον τελευταίο καιρό, όμως, εν προκειμένω σούταρε ψηλά άουτ από πολύ πλεονεκτική θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, με εξαίρεση μία προσπάθεια του Ρίτσαρντς ο οποίος έχασε τον βηματισμό του μέσα στην αντίπαλη περιοχή, η Τουρκία δεν απείλησε την εστία του Πλετίκοσα.
Ως εκ τούτου, η "χρβάτσκα" πήρε εκδίκηση για τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά του προηγούμενου EURO, ενώ η ομάδα του Γκους Χίντινκ γνώρισε τον 3ο σερί αποκλεισμό σε μπαράζ μεγάλης διοργάνωσης.

Οι συνθέσεις:
Κροατία: Πλετίκοσα, Σέρνα, Σίλντενφελντ, Βίντα, Σίμουνιτς, Βουκόγεβιτς (88' Εντουάρντο), Ράκιτιτς, Μόντριτς, Πράνιτς, Μάντζουκιτς (78' Γέλαβιτς), Όλιτς (62' Πέρισιτς).
Τουρκία: Μπολάτ, Τοπράκ, Κορκμάζ, Ινάν, Κογμπασί, Μπαλτσί, Χαμίτ Αλτιντόπ (71' Μπουλούτ), Ερκίν (36' Τορέ), Ρίτσαρντς, Σαχίν, Ουμούτ.